Školský vzdelávací program Spoznávame svet s Vrankou Alexankou
Materská škola Alexyho 26, Nitra
Spoznávame svet s Vrankou Alexankou
Školský vzdelávací program
2022
Materská škola Alexyho 26, Nitra
Zriaďovateľ: Mesto Nitra, Štefánikova 60, 950 06 Nitra
Tel. kontakt: 037 7721290
E-mail: msalexyho@smsnitra.sk
Názov vzdelávacieho programu:
Spoznávame svet s Vrankou Alexankou
Vyučovací jazyk: slovenský
Stupeň vzdelania: predprimárne vzdelanie
Forma výchovy a vzdelávania: celodenná s možnosťou poldennej výchovy a vzdelávania na žiadosť zákonných zástupcov.
Dátum prerokovania ŠkVP v pedagogickej rade:
31.8.2022
Dátum prerokovania ŠkVP v Rade školy:
25.10.2022
Schválený zriaďovateľom:
18.9.2022
Vydaný dňa:
1.9.2022
............................................
PhDr. Elena Paukejeová
Riaditeľka MŠ
OBSAH:
- Názov vzdelávacieho programu
- Ciele výchovy a vzdelávania
- Špecifické ciele
- Vlastné zameranie
- Stupeň vzdelania
- Dĺžka dochádzky a formy výchovy a vzdelávania
- Učebné osnovy
- Vnútorný systém kontroly a hodnotenia detí
„Slnko detstva musí mať takú silu,
aby vydržalo po celý život“.
(indické príslovie)
- Názov vzdelávacieho programu:
„ Spoznávame svet s Vrankou Alexankou“
Názov vzdelávacie programu vychádza z tradície využívania symbolu Vranky Alexanky, ktorá spoznáva celý svet. Využíval sa pri medzinárodných kontaktoch aj pri vnútroškolských aktivitách, na občasníku, ktorý nesie aj názov Novinky od Vranky Alexanky.
- Ciele výchova a vzdelávania
Hlavný cieľ výchovy a vzdelávania v materskej škole sa odvíja od cieľov výchovy a vzdelávania uvedených v zákone č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Vzdelávanie v materskej škole poskytuje základy spôsobilostí vedúce k napĺňaniu cieľov výchovy a vzdelávania podľa tohto zákona. Hlavným cieľom výchovy a vzdelávania v materskej škole je dosiahnutie optimálnej kognitívnej, senzomotorickej a sociálno-citovej úrovne ako základu na školské vzdelávanie v základnej škole a na život v spoločnosti.
Ciele našej materskej školy vychádzajú zo zamerania.
2.1 Špecifické ciele
- rozvíjať u detí enviromentálne cítenie cez vybudovanie si hodnotového vzťahu k životnému prostrediu, chrániť svoje zdravie vrátane zdravej výživy a životné prostredie a rešpektovať všeľudské etické hodnoty
- stimulovať vzťah ku kultúrnym a národným hodnotám a tradíciám štátu, ktorého je občanom, k štátnemu jazyku, k materinskému jazyku a tým upevňovať národnostné povedomie
Pri realizácii výchovno-vzdelávacieho procesu využívame formy výchovy záväzné predpredprimárne vzdelávanie. Uplatňujeme inovatívne metódy s prihliadaním na vekové a individuálne osobitosti detí.
2.2 Vlastné zameranie
Zameranie našej materskej školy vychádza z analýzy výsledkov výchovno-vzdelávacieho procesu z predchádzajúcich rokov, z mimoškolskej činnosti materskej školy, z analýzy spolupráce s rodičmi a jej vzťahov z inými inštitúciami, z personálneho obsadenia, materiálno-technického vybavenia a umiestnenia materskej školy.
MŠ – Alexyho je plne organizovaná materská škola s veľmi dobrými výsledkami, ktoré vyplývajú z kontroly štátnej školskej inšpekcie a analýzy výchovno-vzdelávacieho procesu a činnosti našej materskej školy. Má päť samostatných tried. Výchovno-vzdelávací proces zabezpečuje desať kvalifikovaných učiteliek MŠ. Stravovanie detí a zamestnancov MŠ zabezpečuje ZŠS pri MŠ Bazovského 1 v Nitre.
V materskej škole sa :
- Podporuje osobnostný rozvoj detí v oblasti sociálno – emocionálnej, intelektuálnej, telesnej, morálnej, estetickej, rozvíjajú sa schopnosti a zručnosti, utvárajú sa predpoklady na ďalší stupeň vzdelávania.
- Deti sa pripravujú na život v spoločnosti v súlade s individuálnymi a vekovými osobitosťami detí.
- Výchova a vzdelávanie sa rozširuje o úlohy podporujúce národné povedomie, využívaním folklórnych a ľudových prvkov, rozvíja estetické cítenie a na základe toho sa podporuje u detí nadanie v tanečnej, výtvarnej, hudobnej, športovej, rozumovej oblasti, pretože personál našej materskej školy inklinuje k týmto témam, päť učiteliek má absolvované vzdelávanie.„K deťom cez ľudovú pieseň a remeslá“ a máme veľmi dobrú spoluprácu s Domom matice slovenskej v Nitre. Rozširujúce úlohy sú vypracované v internom projekte „Spoznávame ľudovú kultúru s Vrankou Alexankou“.
- Zvyšuje enviromentálne a ekologické povedomie, deti sa učia chápať prírodu, pozorovať ju, poznávať, chrániť . Uvedomujeme si, že ochrana životného prostredia je vysoko aktuálna a je potrebné s touto témou oboznamovať deti už v predškolskom veku. Naša materská škola získala z rôznych grantov a zdrojov vyvýšené záhony, infopanely s enviromentálnou tématikou a školský dvor je upravený na Učiacu záhradu.
- Učia sa základným úkonom pri práci s počítačmi, poznávajú možnosti výpočtovej techniky, deti sa učia zodpovedne a zmysluplne využívať médiá nakoľko naša spoločnosť kladie na človeka neustále zvyšujúce sa nároky a kompetencie v oblasti počítačovej gramotnosti patria ku kľúčovým. Rozvoj počítačovej gramotnosti je rozpracovaný v internom projekte „Pracujeme s počítačom s Vrankou Alexankou“.
- Napomáha pri príprave budúcich učiteliek materských škôl a spolupracuje s Univerzitou Konštantína Filozofa v Nitre, s Pedagogickou fakultou a tak podporuje záujem o výchovno-vzdelávaciu prácu mladých pedagógov.
- Realizuje oboznamovanie detí s anglickým jazykom vo forme krúžku v spolupráci s externými lektormi.
- Platia všeobecne záväzné právne predpisy a koncepčné materiály, ktoré sú publikované v Sprievodcovi školským rokom na daný školský rok.
- Sa zapája do súťaží, projektov a programov vyhlásených pre daný školský rok rôznymi organizáciami.
- Plní programy súvisiace s predprimárnym vzdelávaním (Dohovor o právach dieťaťa, Národný program boja proti drogám, Národný program prevencie obezity , celoštátny projekt Bezpečná škola a regionálny projekt – Stop detskej pornografii ) zakomponované v internom projekte „Chceme byť zdraví s Vrankou Alexankou“ a „Ako sme vyhnali chrípku“.
- Poskytujú rovnaké možnosti deťom vo všetkých spektrách výchovy a vzdelávania, zameriava sa na vyrovnanie rozdielov vychádzajúcich z rodinného prostredia.
- Stupeň vzdelania
Predprimárne vzdelanie získa dieťa absolvovaním posledného roka vzdelávacieho programu odboru vzdelávania v materskej škole. Dokladom o získanom stupni vzdelania je osvedčenie o získaní predprimárneho vzdelania. Osvedčenie o absolvovaní predprimárneho vzdelávania sa v našej materskej škole odovzdáva spravidla na slávnostnom ukončení školského roku.
Predprimárne vzdelávanie ukončuje dieťa spravidla v školskom roku, v ktorom do 31. augusta dosiahne šiesty rok veku a dosiahne školskú spôsobilosť. Zákonný zástupca má možnosť požiadať riaditeľku materskej školy, aby bolo na povinné predprimárne vzdelávanie prijaté dieťa, pred dovŕšením piateho roku veku do 31.augusta. Ide spravidla o deti s nadaním, alebo o deti, ktoré dovŕšia 5 rokov veku v priebehu mesiaca september, ktorých zákonní zástupcovia v nasledujúcom školskom roku s vysokou pravdepodobnosťou požiadajú o výnimočné prijatie na plnenie povinnej školskej dochádzky pred dovŕšením 6 roku veku dieťaťa podľa §19 ods.4 školského zákona, pretože podľa §60 ods.1 školského zákona, môže byť na základné vzdelávanie výnimočne prijaté len dieťa, ktoré nedovŕšilo 6 rok veku a absolvovalo povinné predprimárne vzdelávanie.
- Dĺžka dochádzky a formy výchovy a vzdelávania
Dĺžka dochádzky v našej materskej škole je spravidla 1 – 3 roky, prípadne 4 roky, v závislosti od veku dieťaťa pri prijatí. Každé dieťa absolvuje minimálne jeden rok povinného predprimárneho vzdelávania. Naša materská škola poskytuje celodennú formu výchovy a vzdelávania s možnosťou poldennej výchovy a vzdelávania pre deti, ktorých zákonní zástupcovia o to požiadajú.
5 Učebné osnovy
Učebné osnovy vymedzujú a usmerňujú výchovno – vzdelávacie ciele, ktoré sú zamerané na rozvíjanie kľúčových kompetencií dieťaťa. Sú vypracované v rozsahu ustanovenom vzdelávacím štandardom štátneho vzdelávacieho programu s prihliadnutím na zameranie a špecifiká materskej školy. Učebnými osnovami materskej školy sú vzdelávacie štandardy jednotlivých vzdelávacích oblastí štátneho vzdelávacieho programu. Učiteľky našej materskej školy plánujú činnosti, ktoré zabezpečujú plnenie jednotlivých výkonových štandardov na základe tematického plánovania, pričom rešpektujú vekové a individuálne osobitosti detí a materiálno-technické zabezpečenie našej materskej školy. Pri plánovaní cieľov z jednotlivých vzdelávacích oblastí berú do úvahy požiadavky Štátneho vzdelávacieho programu a zohľadňujú odporúčania striedania vzdelávacích oblastí v súlade so ŠVP, pričom dbajú na prepojiteľnosť vzdelávacích oblastí, teda v rámci aktivity integrujú viaceré výkonové štandardy z rôznych vzdelávacích oblastí.
Tematické celky Školského vzdelávacieho programu „Spoznávame svet s Vrankou Alexankou“:
Školský vzdelávací program sa skladá zo štyroch tematických celkov a desiatich podcelkov.
I. JESEŇ
Kam patrím
Príroda je naša kamarátka
Ja som človek
II. ZIMA
Zimné tajomstvá - Vianoce
Zimné radovánky – sneh a ľad
Chystajte si deti masky
III. JAR
Cesta plná rozprávok
Naša matka Zem
Mamička má sviatok
VI. LETO
Čo už vieme
K tematickým podcelkom si učiteľky pri plánovaní volia týždenné témy a k nim výkonové štandardy z jednotlivých vzdelávacích oblastí. Návrh na týždenné témy je podrobnejšie rozpracovaný v internom dokumente Spoznávame svet s Vrankou Alexankou, kde sú rozpracované aj projekty, ktoré naša materská škola realizuje v priebehu školského roka. Súčasťou plánovania sú aj interné projekty v závislosti od rozvojových možností detí a ich potrieb. Spôsob plánovania je prerokovaný na pedagogickej rade a bude sa upravovať podľa požiadaviek učiteľov.
- Hodnotenie detí
Zisťovanie stavu a dopadu výchovno-vzdelávacieho procesu na dieťa bude vykonávané počas plánovanej kontroly učiteľa podľa Plánu práce školy na daný školský rok, sledované budú reakcie, záujem, aktivita, emocionalita dieťaťa a náhodne počas každodennej činnosti, rozhovorom s deťmi, pozorovaním jeho konania. Ako hodnotenie slúžia pracovné listy, výtvarné produkty a pozorovacie hárky. Učiteľka vedie pedagogickú diagnostiku, v ktorej zaznamenáva psychické a fyzické schopnosti dieťaťa a výrazné anomálie. Zaznamenávanie do spisov sa vykonáva dva krát do roka.
Kritériá hodnotenia detí vyplývajú z poznatkov ontogenetickej psychológie rešpektujúc zvláštnosti dieťaťa predškolského veku.
Hodnotenie sa vykonáva v týchto oblastiach:
Psychomotorická:
- oblasť jemnej motoriky
- oblasť hrubej motoriky
- grafomotorika
- úroveň kresby
- sebaobslužné činnosti
Kognitívna:
- Úroveň myslenia
- Komunikačné schopnosti
- Hodnotiace schopnosti
- Úroveň základných vedomostí
Sociálno-emocionálna:
- Adaptácia
- Sociálne vzťahy
- Kooperácia
- Negatívne prejavy
- Úroveň hier.
Na konci školského roku vypracujú učiteľky analýzu výchovno-vzdelávacej činnosti v každej triede osobitne. Táto analýza slúži na skvalitnenie plánovania s prihliadaním na osobitosti detí.